Šiais slapukais aktyvinamos pagrindinės svetainės naršymo ar prieigos funkcijos. Be šių slapukų svetainė tinkamai neveiks.
Mankšta darbo vietoje
Dirbant sėdimą darbą labai svarbu kas valandą susiplanuoti sau šiek tiek laiko. Mankšta darbo vietoje nuovargio prevencijai ir darbingumo gerinimui gali trukti nuo 5 iki 10 min. Tikėtina, kad pajudėjus pagerės darbuotojo nuotaika, gal net bus išvengta dalies konfliktų. Mankštinomės pagal Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro parengtą filmuką: https://www.youtube.com/watch?v=UwH91yDLut4&t=174s
Pėsčiųjų žygis "Klaipėda žygiuoja"
Minint 15-ąjį Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro gimtadienį, gegužės 13 d. buvo organizuojamas pėsčiųjų žygis „Klaipėda žygiuoja“. Žygyje dalyvavo ir Klaipėdos lopšelio darželio "Atžalynas" kolektyvas.
Džiaugėmės atstovaudami savo įstaigą, aktyviai praleidome laisvalaikį gamtoje, pagerinome ne tik fizinę, bet ir emocinę sveikatą.
Gyvenkime draugiškai – be patyčių
Kartu su priešmokyklinio amžiaus vaikais kalbėjomės apie patyčias, kaip jas atpažinti, kaip elgtis jei kyla noras tyčiotis, kam pasakyti, jei patyčias patiria vaikai patys. Žiūrėjome trumpus filmukus apie patyčias, diskusijoje aptarėme, ką matėme, vertinome situacijas. Pamokėlės pabaigoje pasirinktam draugui gaminome draugystės apyrankes. Įteikdami apyrankę draugui, vaikai turėjo pasakyti ir komplimentą. Tėvams parengti lankstinukai patyčių tema.
Konkursas "Sveiki, saldumynai!"
"Lašiukų" gr. vaikai dalyvavo Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro organizuotame konkurse "Sveiki, saldumynai!". Vaikai patys savo rankutėmis prisidėjo prie sveikatai palankaus saldumyno gamybos. Aptarėme kiekvieną ingredientą, kartu gaminome, nekantriai laukėme, kol sustings, kad paragautume savo rankomis pagamintų avižinių batonėlių.
Sveikatos savaitė. Lėkštė "Maitinkis sveikai"
Užsiėmimų metu vaikai žiūrėjo edukacinį filmuką apie sveikatai palankią mitybą, maisto produktų savybes, vandens naudą organizmui. Magnetinės lėkštės pagalba su vaikais diskutavome kuo naudingas kiekvienas produktas, ko, galbūt, vertėtų išvis atsisakyti arba pasimėgauti itin retai.
Antimikrobinis atsparumas. Mikrobai. Rankų higiena
Priešmokyklinio amžiaus vaikai susipažino su mokroorganizmais, jų gebėjimu sukelti ligas. Pažiūrėję edukacinį filmuką apie mikroorganizmus, diskusijoje aptarėme rankų higienos svarbą, kosėjimo čiaudėjimo etiketą, mikroorganizmų gebėjimą sukelti ligas, paminėjome ir antimikrobinį atsparumą, antibiotikus.
Praktinė sveikatos valandėlė "Kaip teisingai plauti rankytes?"
Praktinėje sveikatos valandėlėje "Kaip teisingai plauti rankytes?" vaikai mokėsi rankų plovimo judesių – žiūrėjo nuotaikingą vaikams skirtą filmuką apie rankų higieną, stebėjo mikroorganizmus (imitavome juos milteliais, matomais UV žibintuvėliu tamsoje), plovėsi rankytes prausyklose, demonstruodami, ką išmoko.
Gripas ar peršalimas?
(paspausdami padididnsite)
Rekomendacijos gyventojams dėl Covid-19 ligos prevencinių priemonių
(paspausdami padidinsite)
Adaptacija darželyje
*atsisiųsti galite čia ⇒
„Tėvų linija“: pasitarkite su psichologu tiek kartų, kiek reikia
Visiems tėvams kartais reikia pasitarti dėl vaikų ir paauglių elgesio, savijautos ar tarpusavio santykių. Vaikai ir paaugliai dažnai ką nors iškrečia, ne visuomet pavyksta su jais susikalbėti ar suprasti elgesio priežastis. Neretai suaugusieji nežino, kaip reaguoti ar nusiraminti, jaučiasi blogais tėvais.
„Visos šeimos susiduria su sunkumais. Niekam nepavyksta išvengti įtemptų situacijų ir stiprių emocijų ar abejonių dėl savo kaip tėvų elgesio. Tikrai visiems kyla klausimų, kaip geriau pasielgti ir reaguoti. Labai svarbu nelikti vieniems ir pasikalbėti su patikimu artimuoju ar pasitarti su psichologu”, – sako Paramos vaikams centre veikiančios „Tėvų linijos“ vadovė, psichologė Jūratė Baltuškienė.
Ypatingai tai aktualu, neslūgstant COVID-19 sukeltai pandemijai, kuri turi stiprią neigiamą įtaką šeimų, auginančių vaikus, emocinei savijautai. Profesionalūs „Tėvų linijos“ psichologai yra pasirengę tėvams, įtėviams, globėjams padėti įveikti įvairius psichologinius sunkumus, kurie kyla šeimose dėl karantino apribojimų, nerimo dėl sveikatos ar finansinių įsipareigojimų.
„Kai neaišku, ką daryti, tiek kasdienėje situacijoje, tiek susidūrus su rimtais sunkumais, svarbu žinoti, kad profesionalūs psichologai ir jų pagalba yra pasiekiama visiems Lietuvos tėvams. Mat „Tėvų linijos“ psichologai pataria ir konsultuoja nemokamai telefonu. Išsisaugokite kontaktuose „Tėvų linijos“ numerį 8 800 900 12 ir skambinkite pasitarti tiek kartų, kiek reikia”, – rekomenduoja J.Baltuškienė.
Nei skambučių skaičius, nei jų trukmė „Tėvų linijoje“ neribojama, o pokalbiai – anoniminiai. Pasikalbėti su psichologu galima dar tą pačią dieną pirmadieniais–penktadieniais 9-13 val. ir 17-21 val.
Nemokamai pasitarti galima visais klausimais, susijusiais su vaikų ir šeimos psichologiniais sunkumais, rūpesčiais, tarpusavio santykiais, savijauta ir pan. Tuomet, kai tėvams ar vaikams sukyla stiprios emocijos ir sunku susivaldyti arba reikia palaikymo, norisi išsikalbėti, pasidalinti rūpesčiais. Taip pat jeigu kyla klausimų, kaip derėtų pasielgti konkrečioje situacijoje.
Paskambinkite į „Tėvų liniją“ nemokamu numeriu 8 800 900 12, darbo dienomis 9-13 val. ir 17-21 val.
Daugiau informacijos – www.tevulinija.lt
Tėvų linija – pasitarkite su psichologu tiek kartų, kiek reikia
Saugus poilsis
100 PRIEŽASČIŲ MESTI RŪKYTI
„Kada nereikia mokėti už vaikų dantų gydymą“
Mielieji,
Atšilus orams kaip ir kasmet suaktyvėją dviračiais bei paspirtukais judantys asmenys. Šios transporto priemonės padeda judėti neteršiant aplinkos ir išvengiant asmeninio ar viešojo transporto. Tačiau ši tendencija neapsieina ir be pagausėjusių nelaimių skaičiaus, į kurį patenka šių transporto priemonių vairuotojai. Specialistai ir pareigūnai vis primena, kad tiek paspirtukai, tiek dviračiai yra transporto priemonės ir jų vairuotojai privalo laikytis Kelių eismo taisyklių ir būti atsakingais eismo dalyviais.
Būkite saugūs kelyje!
Kartu su vaiku. Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija
"Saugi vaiko aplinka namuose"
SVEIKOS PĖDUTĖS – laimingas vaikas
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (SMLPC), siekdamas padidinti tėvų informuotumą, kaip padėti išvengti vaikų traumų ir kitų sužalojimų, sukūrė naują interneto svetainę http://www.saugauvaika.lt/
VANDUO – GYVYBĖ, SVEIKATA IR GROŽIS
Vanduo sudaro didžiausią žmogaus organizmo dalį – apie 60-70 proc. ir jo kiekis priklauso nuo amžiaus: naujagimių – daugiau nei 80 proc., o pas senesnius žmones iki 60 proc.
-
Vanduo yra būtinas fiziologiniams virškinimo ir šalinimo procesams.
- Vanduo palaiko viduląstelinių ir tarpląstelinių skysčių fizinį ir cheminį pastovumą.
- Vanduo palaiko pastovią kūno temperatūrą.
- Gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra pakankamai vandens.
- Organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti svarbu kasdien gauti reikiamą vandens kiekį, todėl sveikam žmogui per parą rekomenduojama išgerti apie 8 stiklines vandens.
- Senstant vandens audiniuose mažėja ir tai susiję su lėtėjančia medžiagų apykaita.
- Svarbu ne tik kiek, bet ir kaip, kada yra geriamas vanduo.
VANDENS GĖRIMO TAISYKLĖS:
-
Atsikėlę ryte lėtai išgerkite stiklinę vandens.
- 20-30 min. prieš valgį rekomenduojama išgerti stiklinę vandens.
- Valgio metu nepatariama vartoti vandens.
- 30 min. prieš miegą neskubant, mažais gurkšniais, išgerkite stiklinę vandens.
- Troškuliui numalšinti rekomenduojama vartoti vandenį.
- Geriausia gerti šulinio, šaltinio vandenį arba namuose vandenį iš čiaupo. Labiausiai žmogui tinka vanduo, išgautas toje vietoje, kur gyvena.
VANDENS NAUDA MŪSŲ ORGANIZMUI:
- Švelnesnė oda, gražūs nagai, sveiki ir gražūs plaukai;
- Gera nuotaika, normali kūno temperatūra, aktyvesnė žarnyno motorika;
- Energingumas, greitesnė medžiagų apykaita, žvalumas;
- Normalus skrandžio sulčių rūgštingumas.
PAGRINDINIAI VANDENS TRŪKUMO SIMPTOMAI:
- Troškulys, sausa oda, trapūs nagai, sausi plaukai;
- Sąnarių traškėjimas, skaudanti galva, nuovargis;
- Antsvoris, suglebę raumenys.
Visuomenės sveikatos specialistė Inga Lukauskienė
TAISYKLINGA LAIKYSENA –
LAISVOS SIELOS IR GEROS SVEIKATOS
ATSPINDYS
Vis dažniau ne tik suaugusieji bet ir vaikai ima skųstis nugaros skausmais. Pagrindinė priežastis – netaisyklinga (ydinga) laikysena. Tai itin aktuali problema. Tėvai neretai tikisi, kad jų vaikas išaugs, sutvirtės savaime, todėl kartais delsia kreiptis į gydytojus ortopedus. Ankstyvas diagnozavimas ir kompleksinis gydymas gali padėti sustabdyti stuburo ar krūtinės ląstos deformaciją
Taisyklinga laikysena ne tik puošia žmogų, bet ir padeda išsaugoti jaunystę, išvengti nugaros ir sprando skausmų, sąnariai yra optimalios padėties, sudaromos palankios sąlygos vidaus organams veikti.
Gera laikysena – pusiausvyra tarp griaučių ir raumenų sistemos. Tokia laikysena apsaugo svorį laikančias struktūras nuo traumų ir deformacijų nepriklausomai nuo kūno padėties (stovint, gulint, tupint t. t.), t. y. kai šios struktūros veikia arba neveikia
Ydingos laikysenos formavimosi priežastys:
- Blogi įpročiai: sėdėjimas susikūprinus, perkreipti pečiai ir dubuo, daiktų nešimas viena ranka.
- Netinkamos darbo ir poilsio sąlygos: aukštas ar žemas suolas, blogas apšvietimas, ilga stovima kūno padėtis, miegas minkštoje įdubusioje lovoje, mažas fizinis aktyvumas.
- Persirgtos ligos: rachitas, poliomielitas, sutrumpėjus ar amputavus koją, lūžus ar išnirus stuburo slanksteliui.
- Moksleivių ydingai laikysenai įtakos turi ir per sunkios kuprinės (turi būti ne daugiau kaip 10% vaiko kūno svorio).
Netaisyklingos laikysenos požymiai:
-
Nuleista ar atlošta galva (žiūrint iš šono).
- Atkišti į priekį, pakelti arba asimetriški pečiai.
- Išpūstas pilvas.
- Pernelyg didelis juosmens išlenkimas (lordozė).
- Atsikišęs dubuo.
- Palinkusi nugara ir įdubusi krūtinės ląsta.
Netaisyklingos sėdėsenos požymiai:
- Liemuo palinkęs į priekį. Atsirėmęs krūtine į suolą.
- Sėdima ant sėdynės krašto.
-
Galva nuleista, pakreipta į dešinę ar į kairę pusę.
- Dešinysis arba kairysis petys nuleistas žemyn.
- Kojos sulenktos po suolu smailiu kampu.
- Remiamasi į pakojį arba grindis tik pirštais arba kulnimis.
Kaip galima išvengti stuburo deformacijų ir iškrypimų?
Svarbu laikysenos sutrikimus sukėlusių priežasčių išaiškinimas ir šalinimas;
- Sveikas maistas ir racionali mityba;
- Pasivaikščiojimai gryname ore;
- Reguliari, sistemingai atliekama mankšta;
- Laisva, nevaržanti apranga ir tinkama avalynė (lauke įvairiais metų laikais, vaikų darželyje ir mokykloje, namuose);
- Grūdinimasis įvairiomis vandens, oro procedūromis;
- Fizinis aktyvumas, atitinkantis vaiko organizmo poreikį;
- Pusiausvyra tarp aktyvios fizinės veiklos, ramių žaidimų ir statins veiklos (sėdėjimas valgant, žaidžiant, prie televizoriaus, prie kompiuterio, pamokos ir jų ruoša, stalo žaidimai ir kt.);
- Tinkamų baldų parinkimas namuose ir vaikų ugdymo įstaigose;
- Nuolat kontroliuoti ir koreguoti vaikų laikyseną;
- Mokinys turi laikytis darbo ir poilsio rėžimo, nepervargti;
- Kiek galima mažinti vaiko stuburo apkrovą;
- Vaiko lova turi būti lygi, be įdubimų ar iškilimų;
- Specialūs laikyseną koreguojantys korsetai (pvz. dėvėti ruošiant namų darbus);
- Skatinti vaiką taisyklingai nešioti kuprinę;
- Veidrodžio pagalba parodyti vaikui, kad jo laikysena nėra taisyklinga ir paskatinti mokytis taisyklingos laikysenos bruožų.
Tėvai ir pedagogai turėtų nuolat stebėti vaikų laikyseną, nes netaisyklinga laikysena neįgimta, o formuojama.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Inga Lukauskienė